Random Image

2013'te Dünyamızı Neler Bekliyor?

Her sene, Aralık ayının son haftalarında, bana çok keyif ve enerji veren bir aktivite gündemimde baş köşeyi alır; "yeni yılda dünyada bizi neler bekliyor?". Bunun için değişik kaynakları okuyup, öncelikli ve çarpıcı gördüğüm olay ve gelişmeleri not etmeye çalışır, kendi bireysel ve iş hedeflerimi belirlerken de bu notlardan faydalanarım.

Bu konudaki ana referansım, çok beğenerek onbeşyıldır aralıksız takip ettiğim, the Economist'in "The World in ..." sayısıdır. Daha önceleri kendim için not ettiğim gelişmeleri bu sefer blogumda paylaşmak istedim. Yaklaşık 150 sayfalık, ve bu sayfaların her biri bir diğerinden enteresan bilgilerle dolu bir dokümanı özetlemek oldukça zor; bu yüzden mümkün olduğu kadar manşet olabilecek beklentileri ve çarpıcı kilometre taşlarını yansıtmaya çalıştım.

2013'te dünyamızı neler bekliyor?

Fikir liderlerinin gündeminde neler var ?

3 büyükler: Obama, Çin'in yeni Başkanı Xi ve Merkel'in yoğun ülke gündemlerinin ötesindeki ortak konuları,"dünya ekonomik büyümesinin iyileşmesi ve sürekliliği" olacak. Üç liderin ortak paydalarında AB'nin bütünlüğünü koruması ve durgunluktan çıkması var.

Ekonomi: 2012'de gerileyen ekonomik büyümenin (dünya % 3.1, gelişmiş ekonomiler %1.4, yükselen ekonomiler %5.1), 2013'te az da olsa iyileşmesi bekleniyor (dünya %3.5, gelişmiş ekonomiler %1.6, yükselen ekonomiler %5.8). AB'deki durgunluğun derinleşmesi, ABD'nin mali uçurum riski, Çin'in büyüme başarı hikayesindeki çatlaklar; olası riskler olarak görülüyor.

Genç işsizler: Batı Avrupa olsun, Ortadoğu olsun gençlerin işsizliği tehlikeli sosyal kriz seviyesindeyken, McKinsey anketine göre, şirketlerin süregelen kalifiye çalışan sıkıntısı ve bunun artacak olması kafaları karıştırıyor. Düşünün; 2020'de 85 milyon orta ve üst kalifiye çalışan sıkıntısı bekleniyor! Sorun ve çözüm ise, şirketler, eğitim kurumları, ve hükümetlerin iletişiminde ve yakın işbirliğinde (derste uygulamalı,pratik öğrenim ve ve çıraklık programları), hatta sertifikasyona bağlı bir uygulama ile yetkinliklerin şirketler ve endüstriler arasında transfer edilebilir hale getirilmesinde yatıyor.

"Şirketler Grubu" (conglomerate) iş modelinin geri dönüşü: Risk sermayesinin az olduğu dönemde gelişen ve son dönemlerde gözden düşen bu modelin, finans kaynaklarının daha az risk aldığı bu yıllarda geri geldiği ve trendin devam edeceği öngörülüyor.

Obezite sorunu: Dünya nüfusunun yüzde kaçı fazla kilolu dersiniz? Tahmin edin… %35! Birşeyler yapılmazsa yakında %40 olacak… Bu konuda, devletlerin sağlıklı gıdayı teşvik eden, zararlıları gıdaları (örneğin fazla kiloda başlıca faktör şekerli gazozu içecekler) vergilendiren yaklaşımlarının 2013'te artması bekleniyor.Peki, iş dünyasının beklentileri nasıl?

The Economist Intelligence Unit'in 1500'ün üzerinde şirket lideriyle yaptığı küresel anketin özetine göre;

 • Sadece % 22'lik kesim iş koşullarının bir önceki seneye göre iyileşmesini bekliyor. Olumsuz bir gelişme gibi de görünse, geçen seneki %14 rakamına göre artış var. En optimistler % 33'le Ortadoğu ve Afrika'dan...
 • Sektör bazında bakıldığında, şartlarının iyiye gideceği düşünülen sadece iki sektör var; inşaat/emlak ve eğitim...
 • Çoğunluk katılımcı, dünyanın ekonomi ivmesini Çin ve ABD'nin gidişatının belirleyeceğini düşünüyor.
 • Bankaların kredi musluklarını 2013'te de gevşetmeyeceğini düşünenler çoğunlukta...
 • Sektörlerin büyümeleri için yorumlar şöyle;
  * Olumlu: Otomotiv (ABD ve Çin kaynaklı), eğlence (video oyunları, internetten satış), bilişim hizmetleri/yazılım ("cloud computing" ve "big data" ivmesi)
  * Olumsuz: Bankacılık (regülasyonlar), ilaç (süresi dolan patentler), medya (internet reklam artışı)


İş, bilim ve teknoloji, ve kültür dünyalarında çarpıcı gelişmeler neler?

 • İnternet'e bağlanabilen mobil araçların (cep telefonu, tabletler) sayısı, PC'leri geçecek. Mobil uygulama şirketleri, girişim sermayesinin yarısını kapacak. Kazanan kim? Tabii ki Apple. Kaybedenler klübü: Dell, HP, Microsoft, Nokia, RIM (Blackberry), Sony.
 • Reklam harcamaları ($102 milyar), 2013'te gazete reklamlarını geçecek.
 • Yeni sanayi devrimi, dijital teknolojiler sayesinde hızlanan ürün ve üretim inovasyonları ile AR-GE ve fabrikaların tekrar yanyana çalışmasıyla gerçekleşecek. Burada çarpıcı gelişme şudur ki; gelişmiş 3 boyutlu yazıcılar, artık sadece prototip olarak değil, 2013'ten itibaren giderek bitmiş ürün üretiminde kullanılmaya başlanacak.
 • Çin şirketleri, rekor sayılarda yurtdışına açılmaya devam ederken, güvenilir küresel marka olabilmelerinin yolu satın alma ve ortaklıklardan geçecek.
 • "Akıllı" gözlükler sahne alacak. Google'ın lider projesi sayesinde Terminator filmindeki gibi gözlüklere sokaklarda dolaşan insanlar hızla İnternet'e girip, fotoğraf/video çekebilecekler. Hem havalı, hem akıllı gözlük isteyenlerse, 2013 sonrasını ve Apple'ın ürününü bekleyecekler :)
 • Yenilenebilir (alternatif) enerjinin önümüzdeki 10 senede nükleer enerjiyi yakalaması bekleniyor. Rüzgar enerjisi ise hızla büyürken , güneş enerjisinde teknoloji yatırım maliyetinin hızla düşmesi ve enerji depolama teknojilerindeki gelişmeler, 2013'te üretiminin artacağı konusunda ümit veren bir gelişme olarak karşımıza çıkıyor.
 • ABD kayagazı devrimi bu sene hızlanacak… En büyük enerji tüketicisi olan ülkenin 10 yıl içinde enerjide kendine yeterli olması bekleniyor. Özellikle kimya sektörünün bu nedenle yapısal bir değişim yaşaması bekleniyor.
 • "Sürücüsüz araç" test süreçlerinde bu yıl artış bekleniyor. İyimserler, 5 yıl içinde bu teknolojinin trafikte kullanılabilir olacağını tahmin ediyorlar.
 • İnternet'e bağlı araçlar (çamaşır makinesi, elektrik sayaç, sensörler, vs), İnternet'e bağlı insan sayısını geçecek!
 • Sayıları 100'ü aşan bienallerin savaşları devam ederken, İstanbul Bienali bu kalabalık arasında coğrafya avantajını iyi kullanarak ilgi çekiyor ve 2013'te de popülerliğini devam ettirecek.
 • 2011'de her gün yeni bir müze açılmış olan Çin'de, her şeyde olduğu gibi kültür konusunda da ulusal 5 yıllık plana göre iddialı müze yatırımı projeleri var.
 • Müzik sergileri? Evet, bazı ünlü müzeler/galeriler bu konuda ilginç projeleri sunacaklar yeni yılda... David Bowie, Jimi Hendrix, Rockçu Kadınlar sergileri bunlardan sadece birkaçı…

Özetle, 2013'te dünyamız yine çok dinamik, nispeten daha olumlu, ama değişkenliğini hala sürdürecek gibi... Bütün bunların üzerine bir de teknolojinin ve mobilitenin, yaşamlarımızı baş döndüren bir hızla dönüştürmeye devam edeceğini eklerseniz, bu yılı tahmin etmek yerine şimdiye odaklanmak bizim için en doğrusu herhalde…

Dünya iyi, güzel de, "Turkey in 2013" ne olacak derseniz, bu dergi çıkmak için hala girişimci, ve girişimci olduğu kadar da araştırmacı ve çalışkan yayıncısını bekliyor bence :)

Sevgi ve selamlarımla,

Mehmet N. Pekarun