Random Image

İş'te tutku ve sabır!

Son yıllarda herkes "Çok büyük bir atılım yapmanın" peşinde. Büyük vizyonlar, iddialı hedefler, büyümeyi yeniden hızlandırmak, bunu yaparken de sürdürülebilir bir dünya sağlamak için... Ama gelin görün ki bu iddialar, yerlerini - atılım yapma olgusunun "sözde kolay ama uygulamada zor" olması nedeniyle - çoğunlukla jargon yorgunluğu ve inançsızlığa bırakabiliyorlar.

Atılımın sözde kalmaması için formül nedir?

"Atılımın sözde kalmaması için formül: İşbirliği, tutku ve sabır üçlüsünün bir araya gelmesi"

Ben bu formülünün yarattığı gücü, geçen Ekim ayında Japonya'da katıldığım "STS Bilim ve Teknoloji" forumunda keşfettim. Başarma arzusunun en önemli unsurlardan biri olarak yer aldığı Japon kültürü, tapınaklar şehri Kyoto'da beni bir kez daha büyüledi.Bakalım "Japon yine neler yapmış"?

EMEKLİ MALİYE BAKANI'NIN 10 YILLIK TUTKUSU

Bu yıl 10'uncu yaşını kutlayan STS (Science and Technology in Society) forumu, bilim ve teknolojideki hızlı gelişimin yarattığı problemlerin dengelenip günümüz dünyasının sürdürülebilirlik çıkmazlarının geniş katılımla çözülmesine destek olmaya çalışan bir sosyal sorumluluk platformu. Her sene dünyanın ileri gelen bilim insanları, bürokratlar ve işadamlarını üç gün boyunca bir araya getirerek etkileşim içinde olmalarını sağlayan platforma aslında bir çeşit "Teknolojinin Davos'u"da denilebilir.

Her yıl oldukça nitelikli ve yüksek katılım sağlayan STS bu başarısını 82 yaşındaki Japon emekli Maliye ve Teknoloji Bakanı Koji Omi'nin sabırla tüm dünyayı dolaşıp "fikir ve katılımcı avcılığı" yapmasına borçlu. Benim de foruma "Sanayide İnovasyon" paneline konuşmacı olarak katılımım, Sayın Omi ile Mart 2013'te tanışmam ve enerjisinden son derece etkilenmem sayesinde gerçekleşti. Böyle büyük bir işbirliği platformunu 10 yıldır sürdürebilmesini sağlayan da, bence Omi'nin bu ileri yaşındaki iddiası ve enerjisi. Bana kalırsa Omi'nin başarısı, işbirliğinin, yoğun emek ve tutkuyla farklı disiplinden insanlarla iletişim kurarak gerçekleştirilebileceğinin en güzel kanıtlarından birisi.

NE 40 KATIR NE 40 SATIR. YENİLİK İÇİN 40 YIL SABIR!

Birçok yeni teknoloji, çevre ve büyüme sorunlarının, devlet-sanayi-üniversite perspektifinde (kısaca "triple helix") konuşulduğu forumda, teknoloji lideri firmaların yenilikçi yaklaşımları ön plandaydı. Özellikle yeni materyallerde, artık günlük medyada da sık sık okuduğumuz karbon elyafta dünya lideri Toray şirketinin Yönetim Kurulu Başkanının, bu teknolojiyi nasıl geliştirip ticarileştirdiklerini anlattığı sunum izlemeye değerdi. Sakakibara sözlerine şöyle başladı:

"Bu teknolojiye 40 yılda 1,4 milyar dolar yatırdık ve bir gün başarılı olacağımız konusunda hiç tereddüt etmedik."...

Düşünün ki 40 yıl boyunca her sene, ticarileşmesi yaygınlaşamamış bir teknolojik ürüne yatırım yapıyorsunuz! İş'te tutku ve sabır: Japon usulü!

21'İNCİ YÜZYILIN TEKNOLOJİSTLERİNİN PROFİLİ

Akademik gündeminse iki boyutu vardı;

  • Birincisi, her şeyden önce yeni teknolojilerin "çok disiplinli" altyapısını yönetmek için, üniversite eğitiminin de "çok disiplinli" olması gerekliliğiydi. İsrailli bir konuşmacı çok güzel ifade etti bu ihtiyacı: "Kalpte valf tamiri yapacak bir mikro cihazı geliştirecek mühendis, uzman fizikçi kadar fizik, bir biyokimyacı kadar biyokimya ve malzeme bilimcisi kadar malzeme bilimi bilmek zorunda!"

  • İkinci boyutsa, teknolojistlerin iletişim ve liderlik güçlerinin kritik önemiydi. Artık öncü üniversitelerin mühendislik eğitimi programlarında, işletme bölümlerinde olduğu gibi, iletişim ve liderlik gelişim derslerini zorunlu kılarak fark yaratmaya çalıştıklarını anladım. Profesyonel iş hayatımda liderlik iletişimine verdiğim önem ve bu alana yaptığım yatırımı ve öncesinde kendi mühendislik yıllarımı düşününce derin bir iç çekmeden edemedim.

Katılım/işbirliği olmadan atılım mümkün mü? Diyelim zoru başardınız, katılım sağladınız; tutku yoksa ne kadar yol alabiliriz? Peki tutkumuz var diyelim, sabır olmadan kalıcı bir çözüm mümkün mü?

Bence üçü bir arada!


Selam ve sevgilerimle,

Mehmet N.Pekarun


* Kaynak: STS web linki: http://www.stsforum.org/?language=english&this_page=annual-meeting-2013